(Ne)rovné zacházení

20.02.2020

Rovné/Nerovné odměňování

Většinou se snažíme obsazovat přední příčky žebříčku. A být v tabulce do třetího místa je přece fajn. Ale věděli jste, že Česká republika je na 3. místě, když se bavíme o rovnosti odměňování žen a mužů za stejnou práci na stejné pozici? V tomto případě by bylo lepší obsazovat příčky poslední.

Česká republika má podle údajů Eurostatu druhý nejvyšší rozdíl (GPG) ve výdělcích žen a mužů v EU (21,8 % oproti 16 % v EU) a to i přesto, že podle údajů ČSÚ přibývá žen s vysokoškolským titulem (v roce 2017 jich bylo přes 40 %, což je o 13 % více než mužů). Nerovnost bohužel roste se vzděláním a vysokoškolsky vzdělaný muž vydělá o 29 % více než vysokoškolačka.

Abychom si konkrétně ukázali, jak špatně na tom ženy oproti mužů jsou, tak v loňském roce přesně od 4.11.2020 totiž až do konce roku pracovaly ženy symbolicky zadarmo. 4. listopad je tak českým dnem rovného odměňování, kdy ženy v porovnání se svými kolegy přestávají být za svou práci placeny. V letošním roce se předpokládá, že se toto datum ještě o několik dní posune směrem do října.

V loňském roce sice vzrostla výše průměrné mzdy ale díky nárůstu mezd se zvýšily průměrné částky, o které přicházejí rodinné rozpočty tím, že ženy přinesou domů menší výplatu. Aktuálně je tato ztráta v průměru až 90 tisíc korun ročně.

Důvody jsou jasné - péče o dítě a velmi nízká míra zaměstnanosti starších žen (ve věku 54-64 let), která souvisí s péčí o starší nebo závislé rodinné příslušníky, z čehož zaměstnavatelé usuzují větší riziko časté absence v práci způsobené nemocností dětí, stagnaci dovedností po dobu RD nebo nižší flexibilitě z důvodu nutnosti péče o závislého člena rodiny.

Je tomu ale opravdu tak? Z naší zkušenosti i zkušenosti vědomých firem, vyplývá že pokud má žena flexibilní pracovní dobu, možnost pracovat na home office nebo zkrácený úvazek, dokáže si velmi dobře práci naplánovat a plnit své pracovní povinnosti daleko lépe než muži.

Povinnost rovného odměňování je ukotvena již v zákoně. V praxi však rovnání rozdílů ve mzdách či platech žen a mužů vyžaduje především otevřený a vstřícný přístup zaměstnavatelů. A v době nejnižší nezaměstnanosti na trhu práce - kolem 2,6 % je třeba si kvalitních zaměstnanců vážit a udržet si je vhodnými benefity, které nebudou ženy znevýhodňovat.

A doporučení na závěr pro budoucí vědomé zaměstnavatele? Nechte si zpracovat analýzu rovného odměňování a jasně nastavte pravidla odměňování tak aby zaměstnanci věděli, jaké faktory výši jejich odměny ovlivňují.