Ženy versus muži na trhu práce

25.03.2020

Ženy versus muži

I když emancipace a genderové stereotypy za poslední roky udělaly obrovský krok kupředu, stále existují pozice, které si spojujeme s muži. Ať už kvůli fyzické náročnosti, nebo specifickému zaměření.

U pozice obchodníka se například předpokládá vysoké sebevědomí a riskování v oblasti financí. Muži v těchto oblastech většinou dominují a jsou obsazováni častěji. Ze zkušeností ale víme, že i když ženy méně riskují, tak přinášejí firmám mnohdy větší zisk z důvodu důkladného promyšlení jednotlivých kroků a pečlivě promyšlené strategii obchodu.

U manažerských pozic se předpokládá agresivita, dravost, tvrdé lokty. Ale co když to jde i jinak? Ženy mají zodpovědnější přístup k rizikům a také prokazují větší empatii vůči zaměstnancům, kteří jsou pro firmy klíčoví. Lépe komunikují, sdílejí informace, mají výborné organizační schopnosti a především ženský pohled na věc může pomoci odhalit klady i zápory rozhodnutí. Ne vždy totiž pevná ruka vede k lepším výsledkům.


A co ženy v IT? Víte, že první programátorky byly ženy? Za druhé světové války šestice žen, Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Meltzer, Fran Bilas a Ruth Lichterman, stvořily programovací jazyk pro úplně první elektronkový počítač. A u zrodu prvních programovacích jazyků stála také žena - Grace Hopper. Když se řekne IT obor, tak si každý představí introvertního muže s brýlemi zavřeného v tmavé místnosti. Ale doba se změnila a prací v IT může být i analýza ohromného objemu dat a testování a zkoumání programů i aplikací. Odhalení problémů a funkčnosti pro uživatele je hlavně o komunikaci s lidmi. A v té přece ženy vynikají.


Každý máme své silné i slabé stránky, takže při rozhodování, jakého zaměstnance si vyberete, se nezapomeňte vyhnout genderovým stereotypům vedoucích k nerovnostem na TP.